Olympics: Best Photographs

Plain English

See the best photographs from the Olympic games in Tokyo.


Surfing


Owen Wright of Team Australia



Brain injury survivor Owen Wright of Team Australia wins the men's Bronze Medal for surfing.


Six years ago the Australian surfer Owen Wright suffered a traumatic brain injury in a surfing accident. After the accident he had to learn to walk and surf again. Now he's won the Olympic bronze medal.


200 Meter Sprint



Jamaica's Shelly-Ann Fraser-Pryce competes in the women's 200m semi-finals

-------- Advert --------


Sailing



The Men's Skiff - 49er class race.


Gymnastics




Mykayla Skinner of Team United States trains on vault during the Women's Podium Training.

-------- Advert --------


Badminton




Pusarla V. Sindhu of Team India competes against He Bing Jiao of Team China during the Women’s Singles Bronze Medal match.


Water Polo



Team ROC - Hungary


Ekaterina Prokofyeva of Team ROC scores a goal past goalkeeper Alda Magyari of Team Hungary during the Women's Preliminary Round Group B match.


Archery



Malawi's Areneo David competes in the men's individual eliminations.

-------- Advert --------


Basketball



Japan - Spain


Rui Hachimura of Team Japan dunks the ball against Spain during the Men's Preliminary Round Group C game.

-------- Advert --------


Cycling - Mountain Bike




Thomas Pidcock of Team Great Britain ahead of Mathias Flueckiger of Team Switzerland during the Men's Cross-country race


Weightlifting




Ecuador's Neisi Patricia Dajomes Barrera competes in the women's 76kg weightlifting competition.


Table Tennis



China - France


China's Xu Xin and Ma Long, and France's Alexandre Cassin and Emmanuel Lebesson compete during the men's team quarterfinals table tennis match.

-------- Advert --------


Pole Vault



Armand Duplantis of Team Sweden competes in the Men's Pole Vault Final.

50m freestyle swimming



An underwater view shows Denmark's Pernille Blume competing in the final of the women's 50m freestyle swimming.


Sport Climbing



Mickael Mawem of France during the Sport Climbing Men's Combined Lead Qualification.


Canoe Slalom




Jessica Fox of Team Australia competes in the Women's Kayak Slalom Heats 2nd Run.


Fencing




Inna Deriglazova of Team ROC (L) competes against Lee Kiefer of Team United States (R) in the Women's Foil Individual Fencing Gold Medal Bout.


Triple Jump



Spain's Ana Peleteiro (Bronze), Venezuela's Yulimar Rojas (Gold) and Portugal's Patricia Mamona (Silver) celebrate on the track following the women's triple jump final.


Gymnastics




Max Whitlock of Team Great Britain competes in the Men's Pommel Horse Final.


Hammer Throw



Poland's Malwina Kopron competes in the women's hammer throw final.


Balance Beam



Simone Biles of Team United States competes in the Women's Balance Beam Final.


*Quotes are edited to Plain English.*

Back to all Plain English articles.